info@ikarus.com.tr
0216 970 08 86

M.Can GÜL

İkarus Havacılık M.Can Gul ... 1971 Istanbul dogumlu. Ankara Anadolu Turizm Meslek Lisesinden ve Ege Üniversitesi Turizm Meslek Yüksek Okulu’ndan mezun.

Sportif havacilik yasantisina 1988 yilinda THK bünyesinde uçak paraşütü ile başladı. Toplam 241 atlayış gerçekleştirmiştir.

1989 yilinda yamaç parasütü ile tanisti. 1990 yılında Tunç Elmasulu’ya ait Boğaziçi Paragliding firmasında asistan eğitmenliğe başladı. 

Aynı yıl Ölüdeniz de Fransız bir eğitmenden eğitim alarak Ölüdeniz de kurulan ilk tandem firması olan Babadağ Parapante firmasında çalışmış ve Ölüdenizin  ilk Türk tandem pilotu olmuştur.

1990 yılında İzmir de Boğaziçi Paragliding Firmasının İzmir Şubesini açarak bu bölgedeki ilk özel yamaç paraşütü okulunu kurmuş oldu.

1992 yılında Ege Üniversitesi Havacılık Topluluğunu E.Ü. Sağlık Kültür ve Spor Daire başkalığına bağlı olarak kurdu.

Aynı yıl ülkemizin ilk para-alpinist sporcusu ünvanını alarak 3972 mt yüksekliğindeki Kaçkar zirvesinden yapılan ilk yamaç paraşütü zirve uçuşunu gerçekleştirmiştir.

Halen başka bir sporcu bu zirveden uçmamıştır. 1993 yılında BHPA (British Hang Gliding and Paragliding Association) bağlı eğitmenlerden olan Jocky Sanderson ‘dan ilk uluslararası lisansını aldı. 

Üniversiteden mezun olduktan sonra meslek olarak Outdoor turizmini seçti ve iki yıl Alternatif Turizm de Dağ rehberliği, bisiklet ve rafting rehberliği yaptı.

1995 yılında IKARUS Sportif Havacılığı kurdu.  2001 yılında  USHPA ( U.S Hang Gliding and Paragliding Association ) dan ileri seviye uluslarası lisanslarını aldı.

2001 yılında CHRIS SANTACROCE ‘dan uluslarası eğitmenlik sertifikası aldı. 3 yıllık bir çalışma sonucu 2004 yılında “ Başlangıç pilotları için Yamaç Paraşütü”  kitabını bastı.

Bu kitabın ilk baskısı şu anda bitmiş olup yayınevi ile ikinci baskıya hazırlanmakta olan Can Gül şu anda  orta seviye pilotlara yönelik bir kitap yazmaktadır.

20 yılı  aşkın havacılık tecrübesi ile aktif uçuşlarına da halen devam etmekte olan M.Can Gül 1000 saatin üzerinde uçuş saati vardır.

2000 yılından bu yana kurulması hedeflenen Havacılık Federasyonu ile ilgili tüm çalışmalara aktif olarak katılmıştır.

Şu anda THSF bünyesinde eğitim komitesinde aktif olarak görevlerine devam etmektedir.   Bizzat egitim verdigi ögrenci sayisi 1200 civarindadır.

IKARUS Havacılık’ dan eğitimlerini tamamlamış kişilerce 2006 yılında kurulan IKARUS Yamaç Paraşütü Derneğinin yönetim Kurulundadır.

2-6 Temmuz tarihlerinde ACROATTACK 08 adı altında Ölüdeniz ‘de gerçekleşen ve yarışma direktörlüğünü Ahmet Alim Yıldırım’ın yaptığı 2008  Dünya Akrobasi Yamaç Paraşütü Dünya Kupasının 3. ayak organizasyonunu başarıyla gerçekleştirmiştir.

T.C Kültür ve Turizm Bakanlığının desteği ile Euorosport2 kanalında 3 kere gösterildi.

Dünyanın 59 ülkesinde 112,5 milyon haneye ulaşan Eurosport kanalı İlk defa bir Yamaç paraşütü Akrobasi yarışmasına bu kadar yer ayırdı.

Ülkemizin tanıtılması açısından önemli olmasının yanında Dünya çapında yamaç paraşütü sporunun ilgi çekmesi için mükemmel bir fırsat yakalanmış oldu.

Bu yarışmanın organizasyonu ve elde edilen tanıtım fırsatları ile bir çok marka veya firmanın sporla tanıştırılması sağlandı.

Bu, önümüzdeki yarışma, festivaller gibi aktivitelerde daha çok sponsor veya destek bulabilmek ve başarılı sporcuların önünü açabilmek için çok önemli bir adımdır..

Geçtiğimiz sene Türkiye Hava Sporları Federasyonun bünyesinde ilk defa gerçekleştirdiği 1.Türkiye Uzun mesafe yarışmasının organizatörlüğünü yapmıştır.

Halen profesyonel hayatına IKARUS Sportif Havacılıkta eğitmenlik yaparak, aynı zamanda ülkemizde Havacılık araçları ile gerilla pazarlama çerçevesinde ilk ve tek Event kuruluşu olan ve IKARUS Havacılığın bir yan kuruluşu olan IKARUSEvent etkinlik Ajansında koordinatörlük görevine devam etmektedir. Ikarus Event olarak firmalarin pazarlama, tanitim, satis ve halkla iliskiler departmanlari ile içiçe çalisabilmekte, stratejik olarak firmalarin hedef noktalarinda dikkat çekici projeler, çok özel gösteriler ve canli performans partiler gerçekleştirmektedir.  Havacılık araçları ile ülkemizde ilk defa GERİLLA MARKETİNG TARZINDA çok özel projeler üretilmektedir. .

2009 yılında koordinatörlüğünü gerçekleştirdiği  “Pegasus Hava Taaruzu “ adlı RoadShow etkinliği Doğrudan Pazarlama Yarışmasında ilgili çekici etkinlikler dalında 1.lik,  Promosyonel Pazarlama - P-2 Tek Mecralı veya Yerel Promosyon Kampanyası dalında ikincilik almıştır.